Skip to content ↓

Arundel CourtPrimary Academy

Staff

The Arundel Court Family

We have a very large staff of over 130 people here at Arundel Court all playing a pivotal role in making a fantastic difference to the lives of the children who come to us.

Find out who is who.

Senior Leaders 

Mrs K Stocks

 

Headteacher

Mr R Jones

 

Deputy Headteacher
Assessment & Standards

ICT hardware

Mrs A Cawte

 

Business Manager

Mrs D Cook

 

Inclusion Leader & SENCo

Mrs Venugopal

 

Early Years Leader

Mrs Keable

 

Key Stage 1 Leader

Mrs Dixon

 

Key Stage 2 Leader

Nursery 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

Mrs A Venugopal (Senior leader, SLE, Maths & Phase leader)

 

Mrs K Knight  (including after school clubs)

 

Mrs C Nightingale

 

 

Miss L Hunt

 

 

 

 

Miss S Begum

 

Year R 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

Giraffes

Miss T Stephenson

 

 

Mrs H Thomas(On Maternity Leave)

 

Miss L Murphy

 

 

 

Pandas

Miss A Muharrem (Music team & Art team)

Miss B Hussey

 

Mrs H Hussey               

 

Mrs B Whitbourn

Flamingoes

Miss E Thorpe  (Year Leader)

 

Mrs J Goldberger ( Year Leader)

   

Miss S Martin

 

 

 

Year 1 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

Starfish

Mrs C Wildey

 

Miss H Scott ( PSHE team )

 

Miss W Watson

 

Mrs Smout

 

Seahorse

Miss C Reilly (Year Leader)

 

 

Mrs S Knight ( Computing team)

 

 

 

Mrs K Tull

 

 

Mrs H Hussey

Turtles

Mrs J Islam

 

Miss B Miller (Maternity Leave)

 

Miss D Avis

Year 2 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

2K

Mrs M Keable (Senior Leader, Phase Leader,  English Leader)

 

 

 

Miss T Massey 

 

 

Mrs D Hadley

 

 

Mrs L Meggison

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs C Bincham

 

Mrs J Lancaster

 

Mrs S Chester

2R

Miss K Maddison

 

 

Mr L Preston

Year 3 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

3JD

Mrs J Denford (Year leader)

 

Miss S Laban  

 

Miss J Griffiths (1:1)

3AH

Mr A Hillman 

Mrs J Daly

 

 

3LG

Miss L Grant 

Mrs T Richards

 

 

Year 4 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

4AW

Mrs C Armstrong (Year Leader)

 

Mrs D Weekes (Year Leader)

 

Mrs G Heseldon

 

Miss G Griffiths 

 

4TM

Ms T Murphy 

 

Miss C Evans

 

4SM

Mrs S McGuire

 

Miss C Smith

Year 5 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

5JS

Mr J Schillemore (Year leader)

 

 

 

Mrs L House

 

Mrs L Roberts (1:1)

 

5RW

Mrs S Rogers

 

Mrs M Walters

Mrs E Campbell

 

Mrs T Cole (1:1)

 

5RM

Mr A Sutch

 

 

 

 

Mrs W Scourfield

 

 

 

 

 

 

Year 6 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

6BG

Mr B Green (Year leader)

Mrs K Perera (Maths Mastery)

 

 

6AH

Mr A Redman

Mrs K Bowie

Miss L Roberts

6NB

Mrs N Brown 

 

Mr Parrot (Friday in 6NB)

Miss C Boden

 

Mrs T Cole

 

 

6KD

Mrs Dixon (Senior Leader, English & Phase Leader)

 

Mrs N Lewis (am only)

Cover teachers 

Class Teachers

Teaching Support Staff (Class based)

Cover teachers

Mr A Parrott 

 

Mrs H Pescott 

 

 

 

Cover supervisors

Miss Smith

 

Mrs C Churcher

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs M Cooper

 Librarian 

 

 

 

Mrs G Currie

Inclusion Team 

Inclusion

Mrs D Cook (Senior leader, INCo, SENCo)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs Jenni Done (Speech & Language)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs T Campbell (Pastoral Worker, Medical Manager & Attendance)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs A Heather (Pastoral Worker)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs B Tiller (Pastoral Worker & Nurture)

Mr M Denford (Pastoral Worker)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miss T Cutler (Pastoral Worker)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr D Chapman (Pastoral Worker)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miss L Wells (Pastoral Worker)

Nurture Team 

Mrs D Cook(Senior leader, INCo, SENCo)

 

Mrs B Tiller (Pastoral Worker & Nurture)

 

Miss C Chesters (Nurture Support Worker)

 

 

School Office Team 

Mrs A Cawte

Senior leader, School Business Manager)

Mrs L Phillimore 

SIMs Manager

Mrs G Moran 

Admin support officer

Mrs J Goodship

Admin support officer

Miss T Signorelli

Admin support officer

Site Team 

Mr M McKnight (Site Manager)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mr A Avis (Assistant to site manager)

 

 

 

ICT Support Team 

DRIFT LTD

Mr J Leggitt (IT Technician)

 

Miss T McCarrick (IT Technician apprentice)

 

SENIOR Midday Supervisor 

Mrs M Miller

 

 

 

School Catering team 

ISS Catering services

Local Governing Body 

Revd Charlotte Hetherington

Chair of Governors

Mrs L Morgan (vice chair)

Ms K Stocks (HT)

Mrs J Lancaster

Mr H Taylor

Dr N Haines

Mrs C Wildey

Mrs J Chambers

Mr R Jones (DHT)

Dr S Collins

Mr C Collier

Miss T Stephenson