Our Staff
The Arundel Court Academy Team
Find out who is who.
Senior Leadership Team
Headteacher and Designated Safeguarding Leader (DSL) |
Ms Ruth Worswick
|
---|---|
Deputy Headteachers and Deputy DSLs
|
Mrs Kirsty DixonMrs Anitha Venugopal |
SENDco Leader and Deputy DSL |
Mrs Annabel Buckman |
Business Manager |
Mrs Anita Cawte |
Nursery
Nursery Manager |
Mrs Jess Goldberger |
---|---|
Nursery TAs |
Miss Jenna Shutt Miss Tiegan Bowler Mrs Lauren Bright |
Reception
Flamingos |
Mrs Emma Thorpe (Class Teacher & Year Leader) Miss Bronwen Whitbourn Miss Chanelle Hammerton |
---|---|
Pandas |
Mrs Catherine Bincham (Class Teacher) Mrs Kathy Knight |
Giraffes |
Miss Imogen Keller (Class Teacher) Mrs Hayley McKeon |
Additional SEND Support |
Mrs Hayley Hussey (AM) Mrs Justyna Banachowicz |
Year 1
Seahorses |
Mrs Charlie Johnson (Class Teacher and Year Leader) Mrs Sammie Reader |
---|---|
Turtles |
Mrs Kelly Sanders (Class Teacher) Miss Sadie Martin |
Starfish |
Miss Coral Offin Class Teacher) Ms Heather Scott(Class Teacher & Phonics Leader) Mrs Emma Cripps |
Additional SEND Support |
Miss Amber Edney Mrs Kerry Simmons |
Year 2
Rockhoppers |
Miss Kate Maddison (Class Teacher and Year Leader) Mrs Kirsty Tull |
---|---|
Emperors |
Miss Georgia Mook (Class Teacher) Miss Leanne Murphy |
Humboldts |
Mrs Tiffany Pickett (Class Teacher) Mrs Cat Lane-Smith |
Additional SEND Support |
Miss Gemma Griffiths Miss Tilly Peck Mrs Sharon Chesters |
Year 3
Otters |
Mrs Charlotte Wildey (Class Teacher and Year Leader) Miss Salma Begum |
---|---|
Foxes |
Mrs Katie Richardson (Class Teacher) Mrs Shelley Walters (Class Teacher) Miss Dolly Webster |
Hedgehogs |
Miss Chloe Jackson (Class Teacher) Mrs Wendy Watson |
Additional SEND Support |
Miss Maya Webster Mr Josh Chesters |
Year 4
Eagles | Mrs Clare Armstrong (Class Teacher and Year Leader)
Mrs Debbie Weekes (Class Teacher and Year Leader) Mrs Kums Perera |
---|---|
Orcas |
Mrs Sarah Mcguire (Class Teacher) Miss Clare Evans |
Wolves |
Mr Tom Dugan (Class Teacher) Mrs Tracey Richards |
Additional SEND Support |
Mrs Maria Smout |
Year 5-
Kinkajous |
Mr Brian Green (Class Teacher and Year Leader) Miss Sam Laban |
---|---|
Coatis |
Mr Alex Hillman(Class Teacher) Mrs Eve Campbell Mrs Karen Bowie |
Toucans |
Mrs Bex Miller (Class Teacher) Mrs Jo Denford (Class Teacher) Miss Charlotte Smith |
Additional SEND Support |
Mrs Claire Mcphee Mrs Kerry Simmons Mrs Wendy Scourfield Miss Aimee McAvery |
Year 6-
Leopards |
Mrs Nicola Brown (Class Teacher and Year Leader) Mrs Chloe Ross |
---|---|
Lions |
Mr Alex Redman (Class Teacher) Miss Sian Goddard Mrs Gill Hesledon |
Tigers |
Miss Hollie Long (Class Teacher)
|
Cover Team
Cover Teachers |
Mr Alan Parrott Miss Emine Muharrem Mrs Hannah Birch |
---|---|
Cover Supervisors |
Miss Kathy Smith Mrs Marion Cooper Mrs Laura House |
The Nest (Inclusion Centre)
Wrens |
Mrs Tilly Stephenson (Class Teacher) Mrs Ana-Maria Roman Miss Destiny Sousa |
---|---|
Owls |
Mrs Amanda Carrington (Class Teacher) Mrs Sharna Price Mrs Debbie Hadley Miss Chi Le |
Librarian
Librarian |
Mrs Gemma Currie |
---|
Inclusion Team
SENDCo Leader and Deputy DSL SENCO and Deputy DSL |
Mrs Annabel Buckman Ms Ella Skeggs |
---|---|
Pastoral Team |
Miss Tanya Cutler (Pastoral Worker) Mrs Bev Tiller (Pastoral Worker & Nurture) Miss Lindsey Wells (Pastoral Worker) Mr Dom Chapman (Pastoral Worker) Mrs Jenni Done (Speech & Language) |
School Admin Team
Business Manager | Mrs Anita Cawte (Senior Leader) |
---|---|
Admin Support Officers |
Mrs Gill Moran Mrs Gemma Mason Mrs Angie Dunne |
Medical Manager & Attendance | Mrs Teresa Campbell |
ICT Team (DRIFT) |
Mr Brad Sandford (Drift) |
Site Team
Site Manager | Mr Mike McKnight |
---|---|
Assistant to Site Manager |
Mr Les Phipps Mr Ben Coughlan |
Cleaners |
Miss Karen Thomson Miss Tanya Cutler Mr Gary Knight Mrs Jess McFarlane Mrs Tina Thomas Miss Kayleigh Franks |
Lunch Team
Senior Midday Supervisor | Mrs Mikala Miller |
---|---|
Midday Supervisors |
Mrs Barbara Davies Mrs Lesley Carroll Mrs Karen Thompson Ms Glenys Green Mrs Amy Steele Mrs Kavitha Senthilnathan Mrs Anne Murphy Mrs Tracey Richardson Miss Paige Graham Mrs Jess McFarlane Mrs Sarah King-Paddon |
Governors
Chair of Governors | Revd Charlotte Hetherington |
---|---|
Governors |
Ms Ruth Worswick Dr Susannah Smith Mr Brian Green Mrs Hayley McKeon Mr Colin Whitaker Professor Karen Heard-Laureote Mrs Jennie Pateman (Clerk to Governors) |
|
|